چاپ        ارسال به دوست

سالروز تاسیس نظام جمهوری اسلامی ایران با رای مردم

سالروز تاسیس نظام جمهوری اسلامی ایران  با رای مردم ؛
در  روز  دوازدهم فروردین ،  ملت ايران با راي ۹۸/۲ درصدي خود ساختار سياسي ، اجتماعي ايران را تغيير داد و جمهوري اسلامي مستقر شد. به همين سبب اين روز مبارک از آن پس روز «جمهوري اسلامي» نام گرفت. 
در زمان تعيين نظام سياسي کشور پس از سرنگوني نظام طاغوت شاهنشاهي «جمهوري دمکراتيک»، «جمهوري»، «حکومت اسلامي» و ... از جمله نظامهاي بود که مطرح شد، ولي امام راحل از همان ابتدا تاکيد فراواني بر استقرار نظام حکومتي جمهوري اسلامي داشتند، به طوري که برجمهوري اسلامي نه يک کلمه کمتر و نه يک کلمه بيشتر تاکيد کردند. 
اين تاکيد نيز بر اساس خواست مردم در دوران مبارزات ضد ستم شاهي بود که در شعار آنها موج مي زد و مردم در همه تظاهرات‌ها يکپارچه استقلال آزادي و جمهوري اسلامي را فرياد مي‌کشيدند. بر اين اساس اصل جمهوريت و اسلاميت اصل جدا ناپذيردر نظام حکومتي ايران است که براي تثبيت، استمرار و تداوم آن شهيدان زيادي تقديم شده است. 
پس از آنکه قرنها تئوري جدايي دين از سياست و نظامهاي حکومتي لائيک بردنيا سيطره داشت و قوانين شرعي و الهي امري خصوصي در زندگي مردم تعبير مي شد، در 12فرودين سال 58 نظامي متولد شد که اين نظريه‌ها را در قرن بيستم باطل کرد و حکومت اسلامي را براساس موازين وآموزه‌هاي ديني به منصه ظهور و عمل رساند. 
جمهوري اسلامي شکل نويني از نظامهاي حکومتي است که تلاش مي کند با الهام از قوانين و تعاليم نجات بخش اسلام الگوي زندگي جديدي درعرصه اجتماعي و سياسي بشر امروزي ارائه دهد تا بر اساس آن نيازهاي مادي و معنوي انسان توئمان فراهم شود. 
از نظام جمهوري به «حکومت مردم بر مردم» تعبير مي شود و «جمهوريت» در نظام حکومتي نشان دهنده نقش مردم در تشکيل و استمرار آن است به طوري که مردم با حضوردر صحنه‌هاي مختلف علاوه بر مشارکت در تعيين سرنوشت خويش خواسته‌هاي خود را از حکومت مطالبه مي‌کنند. امیدوارم  مسیولین حکومتی  بتوانند با  ریشه کن کردن ظلم و فساد  وبی عدالتی و از بین بردن فقر ، فساد  و مبارزه  جدی. با مفسدین اقتصادی و خائنین به مردم  ، زمینه سازی برای تشکیل حکومت واحد جهانی به دست حضرت ولیعصر (عج) را فراهم نمایند.والسلام 


٢١:٤٣ - چهارشنبه ١١ فروردين ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٩    /    تعداد نمایش : ٤١٧