چاپ        ارسال به دوست

خطر ریزش خانه های تاریخی و آسیاب های آبی شوشتر بسیار جدی ست؛

بسم الله الرحمن الرحیم

خطر ریزش خانه های تاریخی و آسیاب های آبی شوشتر بسیار جدی ست؛
قصه پر غصه این روزهای شوشتر خطر ریزش دیواره غربی سازه های ابی تاریخی ست.میراثی تاریخی ، که آوازه ای جهانی دارد و توسط سازمان جهانی یونسکو ، به عنوان میراث جهانی ثبت گردید.
رانش و تخریب در دل سازه‌های آبی تاریخی شوشتر ، این مجموعه ثبت جهانی را در معرض خطر جدی قرار داده است ، لذا احتمال آسیب دیدن این اثر مهم ثبت شده میراث جهانی ، بسیار جدی ست.
 وجود رانش در بخشی از دیواره غربی  این سازه‌های آبی تاریخی ، موجب نگرانی مردم شوشتر شده است.چراکه به عقیده برخی کارشناسان ، در صورت ادامه پدیده رانش ، و عدم علاج بخشی آن ، این موضوع  موجب رانش خانه‌های تاریخی بالای محل رانش  و تخریب آسیاب ها را بدنبال خواهد داشت.
در صورتی که بفوریت اقدام به علاج بخشی  و تثبیت این دیواره ننمایند بیم آن می رود که  با شروع بارش ها  ، آسیبی جدی به این سازه‌ها وارد شود.گرچه تونل بلیتی نیز حال خوشی ندارد، اما چون غریبانه در دل زمین قرار دارد و از نگاه تیز بین عموم مردم پنهان است ، کمتر کسی به آن توجه میکند لذا مورد مطالبه مردم قرار نگرفته است، بااین وجود هرگونه آسیب  در این تونل ثبت شده جهانی نیز وجود دارد.باتوجه به مشاجرات اداری در شهرستان و استان  و از طرفی مبلغ اعتبار مورد نیاز،  که بسیار بالاست ، لازم است جهت پیشگیری از هرگونه تخریب قریب الوقوع ،جهت حل این مشکل از مرکز انهم از طریق رئیس جمهور یا معاون اول ایشان کمک گرفت.
تثبیت دیواره غربی و تعمیر و مرمت تونل بلیتی و  لایروبی نهر تاریخی گرگر از جمله ضرورتی ترین اقداماتی ست که مردم انتظار دارند به زودی شاهد اقدام عملی مسئولین باشند و با گرفتن چند عکس سلفی  و نوشتن چندنامه خشک و خالی  از خود رفع مسئولیت ننمایند.والسلام ۱۴۰۰/۷/۱۷ 


٢١:٠٧ - يکشنبه ١٨ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٢١٢    /    تعداد نمایش : ١١١